Tańsza energia elektryczna dla firm

Czy jest możliwe zredukowanie kosztów zużycia energii elektrycznej bez większego wysiłku i bez konieczności zainwestowania dodatkowych pieniędzy we wprowadzenie korzystniejszych zmian? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia i to praktycznie w przypadku każdej firmy.

Zmniejszenie rachunków, czyli tańsza energia elektryczna dla firm

Okazuje się, że prosta zmiana dostawcy prądy czy też taryfy i już można odnotować większe oszczędności. Dostawców energii elektrycznej dla firm i jej producentów jest tak dużo, że zostali oni praktycznie zmuszeni do zaproponowania swoim klientom atrakcyjniejszych ofert. Konkurencja jest spora, a zmienić dostawcę może każdy i to bezpłatnie. Nie brakuje osób, które dobrze o tym wiedzą i korzystają z takiej możliwości. Usługodawcy chcą z kolei zatrzymać przy sobie klientów i pozyskać nowych. W wielu przypadkach można nawet wynegocjować korzystniejsze warunki umowy i niższe stawki za energię elektryczną. 

Taryfy dla firm

Obecnie do dyspozycji firmy mają taryfy jednostrefowe i dwustrefowe. W przypadku stałego zużycia prądu w ciągu dnia zaleca się wybrać taryfę C11. Obowiązuje tutaj jedna i stała stawka za kilowatogodzinę. W przypadku zmiennego zużycia, korzystniejszą opcją będzie taryfa C12. Ciekawym rozwiązaniem jest taryfa dwustrefowa, gdzie w godzinach poza szczytem można liczyć na znacznie niższe ceny. Jeśli zużycie w szczycie nie przekroczy połowy zużycia energii w ciągu doby, to firma może odnotować spore oszczędności.

Inną odmianą są taryfy C12a i C12b. W przypadku pierwszej opcji obowiązuje podział na strefę nocną i dzienną. Firma działająca głównie w godzinach od 22.00 do 6.00 oraz korzystająca z energii elektrycznej od godziny 13.00 do 15.00, może płacić znacznie mniejsze stawki za energię elektryczną. Z kolei w taryfie C12b występuje podział nie tylko na tańsze godziny, ale także na okresy tańszej energii w ciągu roku. W celu dobrania najkorzystniejszej oferty, należy najpierw dokładnie przeanalizować potrzeby i sposób prosperowania danego przedsiębiorstwa. Przykładowo dla firmy działającej nocą, najkorzystniejszą opcją będzie taryfa dwustrefowa.