Okna aluminiowe dla domu i mieszkania

Budowa domu to inwestycja, która wymaga rzetelnego sprawdzenia dostępnych ofert, rozsądnego wybrania najlepszych rozwiązań, a także umiejętnego ich połączenia. Jednym z kluczowych elementów, których montaż często oznacza inwestycję na długie lata, są okna. Co można obecnie znaleźć na rynku?

Dostępne rodzaje okien

nowoczesne okna aluminiowe stosowane w mieszkanaich
nowoczesne okna aluminiowe

Popularne, estetyczne okna drewniane i powszechnie spotykane okna pvc to najczęściej spotykane i najchętniej wybierane do budownictwa mieszkaniowego. Zasadnicze zalety pvc przystępna cena i bardzo duża różnorodność, drewno natomiast wygląda elegancko, ale często jest zdecydowanie droższe od ram plastikowych. Czy jest jakaś alternatywa?

Okna aluminiowe- nowa jakość

Ramy wykonane z aluminium spotykane były do tej pory najczęściej w budownictwie użyteczności publicznej (jak urzędy czy szkoły), ale ich obecność w rynku domów i mieszkań jest obecnie zdecydowanie powszechniejsza. Co oferują?

Zalety okien aluminiowych

Kluczowe zalety to niska waga, niezwykle szerokie możliwości formowania (aluminium poddaje się na tyle łatwo, że stworzyć można nawet najbardziej wymyślne kształty), spełnianie norm cieplnych pomimo faktu, iż aluminium jest z zasady „zimnym” materiałem. Tę cechę można uznać za wadę, bowiem rama okna pozostanie zimna i nie każdy użytkownik może być zadowolony. Kolejny plus to wysoka wytrzymałość i łatwość utrzymania w czystości- okna nie wymagają specjalnego traktowania czy częstej, poszerzonej pielęgnacji.

Słabe strony

Poza szeregiem mocnych stron- okna aluminiowe mają też wady. Podstawowa to oczywiście cena- produkty te są droższe niż standardowe okna, ale pamiętać należy, że jest to w zasadzie jednorazowa inwestycja na lata. Kolejny mankament to brak możliwości wymiany uszkodzonego elementu. Okien aluminiowych nie naprawia się, dlatego jedynym rozwiązaniem w przypadku uszkodzenia jest wymiana całej ramy.

Bez względu na ilość zalet i wad- warto omówić ze specjalistami wszystkie aspekty, parametry techniczne i wymagania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.