Mały dom, ale własny – piękny i ekonomiczny

Od dłuższego czasu obserwuje się zjawisko ucieczki ludzi z zatłoczonych, hałaśliwych, zanieczyszczonych i zakorkowanych dużych miast do stref podmiejskich. Mały domek z niewielkim ogródkiem daje mieszkańcom większą swobodę i pozwala na pełniejszy relaks niż komfortowe mieszkanie w wielorodzinnej kamienicy lub bloku mieszkalnym.

Marzenia o własnym domku często kolidują z niedostatkiem środków finansowych. Rozwiązaniem może być mały domek na niewielkiej działce budowlanej. Projekty małych domków, jak https://www.domywstylu.pl/projekty-malych-domow/ o powierzchni użytkowej porównywalnej z powierzchnią dużego mieszkania w bloku pozwalają na realizację inwestycji taniej w budowie i oszczędnej w eksploatacji.

Zalety i wady małych domów

Budowa małego domu pochłania mniej materiałów i wymaga mniejszych nakładów pracy, zwłaszcza gdy zrezygnuje się z podpiwniczenia i związanych z tym kosztownych robót ziemnych. Dążenie do minimalizmu ma swoje dobre strony. Prosta bryła budynku i kształt dachu nie tylko redukują nakłady na budowę, ale także pozwalają łatwiej utrzymać ciepło wewnątrz. Niewielka przestrzeń sprzyja integracji domowników i stwarza miły, przytulny nastrój. Mały dom musi być przede wszystkim wygodny. Jego mieszkańcy powinni pogodzić się z pewnym samoograniczeniem. Minimalizm jest modną tendencją związaną z dążeniem społeczeństw do zrównoważonego rozwoju.

Dom parterowy czy dwukondygnacyjny?

Dom parterowy czy dwukondygnacyjny?

Mały domek parterowy zajmuje większą powierzchnię zabudowy niż dom piętrowy czy dom z poddaszem o identycznej powierzchni użytkowej. Wnętrza parterowego domu nie ogranicza przestrzeń klatki schodowej. Schody mogą sprawiać kłopot ludziom w podeszłym wieku lub osobom niepełnosprawnym. Mały parterowy domek to wystarczająca i wygodna przestrzeń życiowa dla ludzi samotnych albo tych, których dzieci zdążyły się już usamodzielnić. Mały domek z pokoikami dla dzieci na piętrze może spełnić oczekiwania tych rodzin, które nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi. 

Wybierając projekt małego domu, mamy szansę zamieszkać w domu pasywnym o minimalnym zapotrzebowaniu energetycznym. Osiągnięciu tego celu służy zwłaszcza:

  • maksymalne uproszczenie ścian zewnętrznych i połaci dachu (każdy kąt to ryzyko powstania mostków termicznych)
  • rezygnacja z podpiwniczenia
  • prawidłowe ocieplenie ścian i dachu

Mały dom wcale nie musi być ciasny. Wystarczy tylko odpowiednio wykorzystać jego powierzchnię.