Kiedy warto zainwestować w indywidualny projekt domu?

Indywidualny projekt domu jest szczególną formą tworzenia planów nowego budynku. Jest znacznie kosztowniejszy niż skorzystanie z gotowego projektu – zatem warto dobrze rozważyć jego zakup. Kiedy to opłacalna inwestycja?

1. Chęć stworzenia czegoś niepowtarzalnego

Indywidualne projekty domów bez wątpienia charakteryzują się unikatowością. To jedna z cech, za którą ceni je wiele osób i z tego względu decyduje się na zakup. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu każdy z nas lubi posiadać rzeczy, jakich nie mają inni. Nie inaczej jest w przypadku domu, jednak w przypadku projektu indywidualnego należy liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami.

Kwota, jaką przyjdzie zapłacić za stworzenie takiego szkicu jest uzależniona od wielu czynników – takich jak metraż stopień niestandardowości użytych rozwiązań czy wreszcie – miejsce, w którym mieszkamy. W przypadku większych miast (na przykład stolic województw) trzeba liczyć się z wyższymi kosztami niż w małych miejscowościach.

2. Niesatysfakcjonujące gotowe projekty

Konieczność skorzystania z indywidualnego projektu może również oznaczać wdrożenie szeregu rozwiązań, które znacząco wykraczają poza gotowe opcje. Choć teoretycznie, poruszamy się w obrębie klasycznego, gotowego projektu – chęć naniesienia do niego poprawek w dużym zakresie sprawia, że staje się on modelem indywidualnym.

Określenie tej kwestii jest uzależnione w dużej mierze od opinii biura architektonicznego. To pracownik musi stwierdzić, czy przekroczono już ilość dopuszczalnych dla zwykłego projektu poprawek.

 Chęć stworzenia czegoś niepowtarzalnego

3. Problematyczna działka

Zdarza się, że na przykład w wyniku podziału majątku – powstają nieustawne, wąskie czy „krzywe” działki budowlane. W takiej sytuacji może okazać się, że ustawienie na nich domu z gotowego projektu zanadto zapełniłoby przestrzeń lub wpłynie negatywnie na możliwość użytkowania jej.

Również w takim przypadku niezastąpionym rozwiązaniem jest projekt o charakterze indywidualnym, bowiem pozwala na uwzględnienie szczególnych warunków, jakie panują na określonej działce.