Jak dobrać nowoczesne okna do współczesnych mieszkań?

Nowoczesne typy okien dzieli się najczęściej ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Obecnie spotyka się okna drewniane lub skonstruowane z PCV. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety i sprawdzają się w określonych typach mieszkań. Dobór okien do mieszkania powinien odbywać się według określonych zaleceń.

JAKIE CECHY POWINNY POSIADAĆ NOWOCZESNE TYPY OKIEN?

nowoczesny profil okienny ponzio 1600
Profil okienny Ponzio 1600

Nowoczesne konstrukcje okien powinny cechować się kilkoma bardzo ważnymi cechami. Po pierwsze powinny zapewniać dostęp światła dziennego do poszczególnych pomieszczeń, po drugie – muszą odpowiednio tłumić hałas, po trzecie zaś – powinny wspomagać wentylację pomieszczenia, jak również zapewniać ciepło. Koniecznym warunkiem dobrze dobranych okien jest także ich zabezpieczenie przed włamaniami. Ponadto ważne jest, by profile odpowiednio komponowały się z ogólną architekturą całego domu. Wybór okien powinien być dokonany już na etapie tworzenia pierwszego projektu mieszkania – duży wybór nowoczesnych okien dostępny jest na stronie www.witraz.eu.

OGÓLNE ZASADY MONTAŻU OKIEN W BUDYNKACH

Minimalna powierzchnia okien w pomieszczeniu mieszkalnym według prawa budowlanego powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi, natomiast w przypadku pomieszczeń, gdzie ludzie przebywają dłużej niż dwie godziny dziennie – 1/2 powierzchni podłogi. Przepisy nie określają jednakże maksymalnej powierzchni zajętej przez okna. Po prostu powinny one nieść odpowiednią ilość światła oraz zapewniać dość dużo ciepła.

nowoczesny profil ponzio 1200Nowoczesne konstrukcje okien mają swoje określone zasady co do ich kształtu i miejsca montażu. W niskich, niewielkich pomieszczeniach np. w sypialni powinny być one zlokalizowane na środku części najdłuższej ściany, co ma zapewnić równomierne oświetlenie pokoju. Najlepiej, gdy są one zamontowane na wysokości 85 cm nad podłogą, by zapewnić najbardziej optymalną widoczność.

Duże pomieszczenia typu salon czy jadalnia mogą być wyposażone w okna nieszablonowe np. trójkątne czy łukowate. Mogą być umieszczane nawet 35 cm nad podłogą. Warto wiedzieć już wcześniej w którym konkretnie miejscu w danym pomieszczeniu będzie zamontowane okno. Istotne jest także np. skierowanie okien w określonym kierunku. Okno zamontowane na wschód sprawi, że pomieszczenie nie ulegnie przegrzaniu nawet w okresie letnim. Okno skierowane na zachód spowoduje intensywne nasłonecznienie danego pomieszczenia w godzinach popołudniowych. Okna skierowane na północ dadzą najmniejszą ilość światła.