Idealny karnisz o dobrych wymiarach

karnisze metalowe w sypialniWybór karnisza to tak wiele drobnych decyzji do podjęcia, że warto zastanowić się nad tym w spokoju i z odpowiednim zapasem czasowym. W końcu zdecydować, czy chcemy karnisz szynowy, czy też drążkowy. Jaki powinien być jego materiał, a więc czy interesują nas karnisze metalowe czy też jednak raczej drewniane. Wreszcie otwarta pozostaje kwestia jego kolory i dekoracji. Jednak za nim zdobędziemy się na podjęcie tych wszystkich decyzji pozostaje jeszcze pytanie o to, jakie wymiary karnisza nas satysfakcjonują.

Jakie wymiary powinien mieć karnisz?

Tym, do czego mamy dopasować długość karnisza jest oczywiście po prostu tak zwane światło wnęki okiennej. Podstawowa i najważniejsza zasada, o której powinien pamiętać każdy kupujący jest taka, że karnisz musi być dłuższy o około pięćdziesiąt do sześćdziesiąt centymetrów od wspomnianej wnęki. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie praktyczne, a mianowicie dzięki temu możliwe jest zsuwanie zawieszonych na karniszu tkanin w pełni poza światło okienne. Rzecz jasna jest to układ idealny, na który nie zawsze pozwalają warunki lokalowe, dlatego w każdym innym przypadku warto rozważyć asymetryczne ułożenie karnisza lub zmniejszenie wielkości jego dekoracyjnych końcówek. Długość to też odległość od poszczególnych wsporników, które niestety nie zawsze mogą być umieszczone w każdym miejscu na ścianie, dlatego to również warto wziąć pod uwagę.

Dopasowanie karniszy metalowych

Obecnie najpopularniejsze na rynku karnisze metalowe – zobacz najnowsze modele, są dostępne w wielu różnych formach i wymiarach. Poza tym wiele firm oferuje odpowiednie przycięcie drążka, dzięki czemu nie będziemy musieli się zajmować tym na własną rękę, a otrzymamy karnisz o satysfakcjonującej nas długości. Zasada ta podobnie obowiązuje także w przypadku karniszy wykonanych z drewna lub też z plastiku.