Fotel klubowy i jego historia

Wygodny fotel sprawdza się w salonie, sypialni czy gabinecie. Na pewno w tym zakresie dobrą propozycją jest fotel klubowy, a więc popularny uszak. Dzięki odpowiednio wyprofilowanej konstrukcji zapewnia komfort użytkowania.

Elegancki fotel retro to synonim elegancji i klasy. Sprawdza się świetnie w strefie wypoczynkowej. Polecany jest przede wszystkim do wnętrz klasycznych. Fotel ten wydaje się wprawdzie za angielski, ale tak naprawdę powstał we Francji za czasów panowania Ludwika XIV. Był to wówczas mebel przeznaczony dla elit. Jego design nawiązywał do królewskich tronów. Cechuje się wysokim i lekko odchylonym oparciem. Po bokach zakończony jest charakterystycznymi uszami, a więc półkolistymi poduszeczkami. To stąd zresztą wzięła się jego nazwa. Uszy tak naprawdę nie są jedynie elementem dekoracyjnym, ale praktycznym. Chronią bowiem przed podmuchami powietrza i przeciągami.

Obecnie fotel klubowy spotkać można w sklepach w wielu różnych formach. Najczęściej fotel retro ma klasyczną tapicerkę wykonaną z tkaniny. Każda z nich wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku włókien syntetycznych, lnu czy bawełny wystarczą delikatne środki czyszczące, które pomagają usunąć plamy. Więcej pielęgnacji wymaga natomiast obicie zamszowe czy pluszowe. W tyn przypadku stosuje się wodę z amoniakiem.