Farba do betonu na zewnątrz – co warto wiedzieć?

Planując malowanie betonu, wiele osób zastanawia się nad tym, jaka farba będzie odpowiednia. Warto pamiętać, że dostosowany sposób konserwacji jest konieczny do tego, aby powierzchnia ścian nie ulegała szybkiemu niszczeniu. Farba do betonu na zewnątrz musi więc posiadać szczególne właściwości. Na co zwrócić uwagę, wybierając jej odpowiedni rodzaj?

Czym powinna charakteryzować się farba do betonu?

Emulsja do zewnętrznych powierzchni betonowych powinna posiadać następujące właściwości:

  • odporność na mechaniczne ścieranie
  • wytrzymałość wobec zmiennych temperatur i promieniowania UV
  • brak podatności na szkodliwe działanie wilgoci.
    Odpowiednio dopasowany rodzaj farby zagwarantuje stworzenie trwałej powierzchni, która nie ulegnie zbyt szybko złuszczeniu. Warstwa farby będzie chroniła ścianę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Farba na beton, która nie będzie podatna na odbarwienia i powstawanie zacieków, może okazać się również trwałą i estetyczną warstwą dekoracyjną.

Jaką farbę zaleca się wybrać?

Dopasowany do zapotrzebowania rodzaj farby musi przede wszystkim spełniać wszystkie powyższe wymagania. Do najchętniej wybieranych w tej kategorii należą farby epoksydowe. Charakteryzuje je szczególnie wysoka trwałość. Są między innymi rekomendowane do wykorzystania w przypadku powierzchni szczególnie narażonych na obciążenia mechaniczne i atmosferyczne. Epoksydowa farba zagwarantuje też kompleksową ochronę betonowym ścianom wystawionym na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i chemicznych. Innym chętnie stosowanym w tego typu sytuacjach rodzajem produktów są dwuskładnikowe farby poliuretanowe. Zapewniają zarówno trwałość, jak i korzystne odprowadzanie wilgoci z podłoża. Ta ostatnia funkcja gwarantuje wysoki stopień przyczepności. Odpowiednio dopasowana emulsja do betonu będzie chroniła ściany i estetycznie się prezentowała.

Więcej: www budujmy eu