Energia dla domu z odnawialnych źródeł – czy to się w ogóle opłaca?

Nie jest żadną tajemnicą, że konwencjonalne źródła energii wyczerpują się w bardzo szybkim tempie i niedługo ich całkowicie zabraknie. Wybawieniem jest zielona energia, czyli energia pozyskiwana ze słońca, wiatru czy też z wody. Klimat cały czas się ociepla, dlatego też warto to wykorzystać i obrócić na swoją korzyść. Z promieniowania słonecznego można pozyskać energię elektryczną dla  każdego domu. Pytanie jednak brzmi, czy opłaca się inwestować w kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne?

Energia dla domu z odnawialnych źródeł – czy to się w ogóle opłaca? 
Emisja gazów cieplarnianych jest ogromna, jeśli chodzi o wykorzystanie konwencjonalnych źródeł energii. W przypadku odnawialnych źródeł energii można to zjawisko zredukować do minimum, a w przypadku geotermii wręcz do zera. Nie bez powodu nazywa się to zieloną energią, która jest ekologiczna, a wobec czego przyjazna dla środowiska naturalnego.

Niestety w Polsce nie zawsze można liczyć na efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, na co wpływa klimat kraju. Oczywiście nie brakuje stref, gdzie można ekonomicznie i efektywnie wykorzystać energię słoneczną i wiatrową oraz geotermię. Są również miejsca, gdzie wykorzystanie zielonej energii jest prawdziwym wyzwaniem.

Nie zmienia to jednak faktu, że na prywatnych domach i budynkach użyteczności publicznej widuje się coraz więcej kolektorów słonecznych. Oczywiście nie chodzi tutaj o montowanie na całej wolnej powierzchni instalacji fotowoltaicznych. Energię z odnawialnych źródeł również należy wykorzystywać w racjonalny sposób. Nie ma sensu inwestowania w przesadną ilość baterii słonecznych, jeśli dana rodzina ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną.

To jak to jest w końcu z tą opłacalnością?
Okazuje się, że Polsce są prawie takie same warunki klimatyczne jak w Niemczech, gdzie odnawialne źródła energii cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ten sektor energetyki rozwinął się tam już bardzo, jednak w Polsce można powiedzieć, że dopiero co raczkuje. Nie są bowiem problemem warunki klimatyczne, ale brak regulacji rządowych i problem z uzyskaniem wsparcia finansowego. Energetyka słoneczna jak najbardziej jest w Polsce opłacalna i może być bardzo efektywna, w związku z czym warto w nią inwestować.