Drewniane czy plastikowe – jakie okna najlepiej wybrać?

Budując dom, warto pomyśleć o tym, jakie okna powinny w nim być. Nowoczesne profile zapewniają odpowiednią izolację, zarówno akustyczną, jak i termiczną. Z dostępnych na rynku rozwiązań do wyboru jest wiele opcji.

Okna PCV

Wykonane z tego materiału okna są trwałe i wytrzymałe. Mogą być z powodzeniem użytkowane przez wiele lat. Ogromnym plusem jest szeroka gama kolorystyczna – ramy o odpowiedniej barwie mogą zostać łatwo dopasowane do wnętrza. Dzięki temu okno spełnia nie tylko funkcję użytkową, ale i estetyczną. Ponadto firmy mają w swojej ofercie profile energooszczędne, zapewniające świetną izolację, zabezpieczającą przed odpływem ciepła z pomieszczenia. Można również zdecydować się na wersję z niewielką wentylacją. Dodatkowa zaleta okien z PCV to łatwość mycia ich ram za pomocą delikatnych środków czyszczących.

Okna drewniane

drewniany profil okienny ecoline 68Tego typu okna to świetna opcja dla osób, którym zależy na estetycznym, naturalnym wyglądzie ram okiennych. Są one ekologiczne i eleganckie. Drewno jest wysokogatunkowe, przed produkcją okna jest ono odpowiednio przygotowywane. Producenci okien min. Witraz. eu oferują ramy z różnych gatunków drzew, m.in. sosny i dębu. Spotykane jest również drewno modrzewiowe. Takie okna również są trwałe i mają wieloletnią wytrzymałość. W zależności od grubości ramy, mogą one mieć różne parametry termiczne. Ramy okien drewnianych można pokryć farbą tak, aby pasowały kolorystycznie do wnętrza. Powleczone są też zwykle warstwą wodoodpornego lakieru. Okna są zabezpieczone okuciami, zapewniającymi bezpieczne użytkowanie.

Wszystkie typy są dostępne w wielu wymiarach. Można również zlecić wykonanie okien o konkretnym wymiarze na zamówienie.

Kupując okna, trzeba mieć na uwadze dobrą izolację akustyczną – hałasy z zewnątrz mogą bowiem zaburzać sen. Okna muszą być też zabezpieczone przed łatwym otwieraniem. Powinny również zapewniać właściwą regulację temperatury w pokoju.

Przed zakupem należy zatem rozważyć, jakie funkcje mają pełnić nowe okna i dopiero wtedy zdecydować się na ich typ.

Tagged ,