Domy dwurodzinne – buduj i mieszkaj w duecie

Niegdyś dwu- czy trzypokoleniowe rodziny żyły w jednym domu. Naturalną rzeczą było, że dorosłe dzieci opiekują się rodzicami czy dziadkami, dziadkowie zajmują się wnukami. Dziś takie rodziny zdarzają się rzadko. Można je spotkać głównie na wsiach, gdzie żyje i pracuje się wspólnie. Jednakże domy dwurodzinne obecnie nie należą do rzadkości.

Dlaczego warto budować domy dwurodzinne?

Poza tak oczywistym faktem, jak potrzeba bliskości z rodziną, warto poznać inne powody powstawania domów dwurodzinnych. Coraz częściej zabierają się za budowę takich domostw nie tylko spokrewnione osoby, ale też przyjaciele czy choćby koledzy a nawet znajomi. Dlaczego?  Głównym powodem jest dzielenie kosztów budowy przez 2. Tak więc można zaoszczędzić na kilka sposobów:

  • kupując wspólnie działkę (może mieć mniejszą powierzchnię niż wymagałaby budowa dwóch oddzielnych budynków),
  • kupując hurtowo większą ilość materiałów budowlanych i wykończeniowych (hurtownie udzielają rabaty na większe zakupy),
  • opłacając transport (koszt przywozu jest taki sam w przypadku mniejszej i większej ilości materiałów),
  • zatrudniając mniejszą ekipę budowlaną (majster, inspektor nadzoru może być jeden na budowie obydwu części domu).

Poza tym korzystnie jest mieć sąsiada przez ścianę, garaż czy klatkę schodową, bo przypilnuje domu podczas nieobecności właściciela, zaopiekuje się psem, podleje ogród itp.

Domy dwupokoleniowe

Domy dwurodzinne to często domy dla dwóch pokoleń – https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-dwurodzinnych/. Starsi rodzice wymagają wsparcia, małe dzieci potrzebują opieki i towarzystwa dziadków. To są powody, dla których – często z dużym wyprzedzeniem – buduje się przestronne domy z oddzielnymi wejściami, by zapewnić prywatność wszystkich domowników.

Jaki jest podział takich domów? Jeżeli są to budynki dwukondygnacyjne, zwykle górę zajmuje młodsze pokolenie. Jeżeli jest to budynek parterowy, zaplanowana jest odrębność obydwu części domu, oddzielonych na przykład tylko korytarzem czy holem. Jednakże w każdej części domu znajdują się wszystkie niezbędne pomieszczenia (kuchnia, łazienka, salon, sypialnie).

Mieszkanie razem, a jednak osobno to korzystna sytuacja dla wielu rodzin.

Oznaczone