Budownictwo wielorodzinne — wady i zalety

projekty domów wielorodzinnychBudujesz dom z myślą o dorosłych dzieciach? A może postanowiłeś zminimalizować koszty inwestycji i późniejszej eksploatacji? Współdzielenie jednej nieruchomości z innymi osobami może być ciekawą alternatywą, o ile wybierzesz przemyślany projekt. Zastanów się, ile prywatności oczekujesz i jakie są wady oraz zalety tego typu domów.

Budownictwo wielorodzinne cieszy się niesłabnącą popularnością zwłaszcza na rynku pierwotnym. Jest atrakcyjną opcją dla rodzin wielopokoleniowych oraz osób, które szukają domu z niewielką działką. Zarówno biura projektowe, jak i deweloperzy odpowiadają na te potrzeby prezentując szeregówki, bliźniaki, domy piętrowe i jednorodzinne z poddaszem użytkowym. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Zalety domów wielorodzinnych

Życie w domach wielorodzinnych jest bezpieczne i pomaga zacieśniać więzi między członkami rodziny lub sąsiadami. Ułatwienia w komunikacji pozwalają ograniczyć czas na dojazdy i zapobiec sytuacjom, w którym bliscy nie widzą się całymi miesiącami. To także dobra opcja dla rodzin z dziećmi — gdy rodzice pracują, opiekę nad najmłodszymi mogą sprawować dziadkowie, którzy są na miejscu.

Oprócz czynnika emocjonalnego liczy się też ekonomia. Okazuje się, że projekty domów wielorodzinnych, jak również ich budowa i eksploatacja mogą być znacznie tańsze niż w przypadku obiektów wolnostojących.

Wady domów wielorodzinnych

Wśród wad budownictwa wielorodzinnego należy wymienić:

  • brak prywatności (choć tutaj wszystko zależy od podziału domu i udziału części wspólnej w całym projekcie),
  • uzależnienie od innych mieszkańców w kwestii aranżacji ogrodu, elewacji, remontów,
  • konieczność precyzyjnego uregulowania sytuacji prawnej i określenia prawa własności do domu każdego z lokatorów.

Design domów wielorodzinnych

Niektórych przed budową bliźniaka powstrzymuje nudny design. Okazuje się, że biura architektoniczne mogą zaproponować niebanalne projekty  domów wielorodzinnych, które są nieco bardziej wyrafinowane niż klasyczne budynki, stanowiące swoje lustrzane odbicie. Dzięki temu rozwiązaniu nadasz nieruchomości własnego, oryginalnego charakteru.

Oznaczone